Spotify har köpt podcastbolag som Gimlet, Anchor och Parcast för hundratals miljoner. Under Frankfurt Audio Summit på torsdagen berättade Michael Krause, marknadschef för Spotify i Centraleuropa, att Spotify nu har över 450 000 podcasts och har målet att bli världens största bas för podcasts.
– Audio är vårt största fokus och strategi och den största delen av audio just nu är podcasts. Det finns en stor audiotrend. Folk är trötta på att stirra på skärmar och det här är ett annat sätt för dem att få tillgång till berättelser, sa Krause och uppmanade författare att se podcasts som en möjlighet att behålla kontakten med läsarna (eller kanske lyssnarna?) mellan boksläppen. (The Bookseller)
Spotify: Ljudböcker och det talade ordet är vårt fokus
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Lennart Mossberg med nya boken “Vård i förändring. Perspektiv på primärvårdsuppdraget. Mitt vittnesbörd från fronten”.
Att mot konformismens krafter hålla en egen röd tråd kring hur primär hälso- och sjukvård kan organiseras har varit både utmanande och meningsfullt. Läkartjänsten har för mig varit ett kall och inte primärt ett “jobb”.
Författaren Ingrid Boström ger ut en ny deckare, “Mutation Z”.
Pandemin har intagit Sverige och världen när en man hittas död i en grävning för kommunalt vatten och avlopp hos närmsta grannen till kriminalinspektör Erik Jansson,
Marita Hallenberg Linkruus debuterar med novellsamlingen Mosaik
Människors möten kan vara enkla och okomplicerade; en uppskattande blick, ett vänligt ord, en tröstande beröring. Men möten kan också väcka annat till liv: trasiga relationer som ännu skaver eller minnen som varit förträngda.
Arturs dokument – stark uppdaterad Förintelseskildring
Artur är 20 år när berättelsen börjar år 1938. Han är ateist, men av judisk börd. I sitt hem i Wien, Österrike, tvingas han hastigt ta avsked av sin familj.