Cecilia Bengtsson blir vikarierande förlagschef på Idealistas förlag

Cecilia Bengtsson, vikarierande förlagschef på Idealistas förlag.

Idealistas förlagschef Erik Wagner går på föräldraledighet och under hans frånvaro träder Cecilia Bengtsson in som vikarie. Hon har jobbat länge som konsult för bland annat Bonnierförlagen.

Idealistas – föreningslivets förlag får en tillfällig förlagschef under Erik Wagners föräldraledighet. Cecilia Bengtsson kommer närmast från en roll som konsult inom projektledning, redaktionell kommunikation och utbildning. Hon har bland annat jobbat för Bonnierförlagen, Statens fastighetsverk och Strängnäs stift.

– Idealistas är ett intressant förlag med stark värdegrund och en spännande inriktning – efter många år som kommunikationskonsult känns det inspirerande att nu bli en del av Idealistas verksamhet och utveckling, säger Cecilia Bengtsson.

Hon kommer att vikariera som förlagschef under ett års tid från och med mars 2018.

– Vi är väldigt glada över att Cecilia vill vara med och stärka och utveckla vår utgivning. Hennes breda erfarenhet från bok- och kunskapsprojekt samt förlagsbranschen i stort kommer att göra att vi kan berika svenskt civilsamhälle ännu mer, säger Erik Wagner, VD och förlagschef på Idealistas Förlag.

Anna von Friesen

Anna von Friesen

Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.

anna.von.friesen@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Relaterade nyheter

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,