Scandbook-facket: Det är inte lätt att jobba idag för någon här

Scandbook varslade 35 personer idag – ett tungt besked för de anställda på tryckeriet i Falun. Nicklas Einarsson, ordförande för den lokala fackklubben kallar det en käftsmäll.

– Det är inte lätt att jobba idag för någon här. Det här känns värre än det förra varslet (i januari). Personalen har trots tidigare varsel kört på och verkligen gjort sitt bästa för att vi ska kunna ha någon framtid här. Och så får vi en sån här käftsmäll, det är verkligen inte roligt, säger Nicklas Einarsson, ordförande för den lokala fackklubben i en livesändning på Dalarnas Tidnings hemsida.

Facket fick information i samband med en tidigare MBL-information och idag kl 13 informerades personalen vid ett informationsmöte samtidigt som ett pressmeddelande gick ut med information om att Scandbook varslar 35 anställda i Falun om uppsägning. Timingen med en uppsägning strax före semestrarna kom ovanpå det varsel som de anställda möttes av efter nyår då Scandbook varslade 25 personer.

– Vi kommer att vänta in mer uppgifter från företaget om vad de vill rent konkret, säger Nicklas Einarsson till DT.se.

 

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,