
Ljust&Fräscht-boken

| Författare | |
|---|---|
| Medverkande | |
| Förlag | Litteraturförlaget Lindström & Schyffert | 
| Genre | Humor och kåserier | 
| Format | Häftad | 
| Språk | Svenska | 
| Antal sidor | 223 | 
| Vikt | 703 gr | 
| Utgiven | 2011-03-24 | 
| SAB | Hc.017 | 
| ISBN | 9789197939300 | 
                Varför är svenskarna besatta av sitt boende? Vilka stora livsfrågor är det vi hoppas kunna lösa med kakel, fondtapeter och dröm- kök? Det här är en bok om den stora svenska hem- och inred- ningsbesattheten som förmodligen nådde sitt klimax hösten 2010, då Dagens Nyheters legendariska teppanyakihälls-artikel diskuterades överallt i landet.
Fredrik Lindström och Henrik Schyffert har samlat sina reflek- tioner, personliga erfarenheter, analyser och inredningsminnen i en bok som spänner från gillestugor och mormors finrum till köksöar och obduktionssals-minimalistiska vardagsrum. Här finns också de hundra vanligaste nyanserna av vitt, topplistor, analyser av den nya bostadsporren och inte minst förklaringar till varför folk i inredningsreportage gör så märkliga saker. Varför skrattar de så mycket, helt utan anledning? Och varför bär de omkring på stora fat med kronärtskockor?
I januari 2011 hade Fredrik Lindström och Henrik Schyffert premiär på sin kritikerhyllade show Ljust&Fräscht i Stockholm. I den här boken finns många av godbitarna från den föreställningen, men också massor som aldrig fick plats i showen, rikligt illustrerat.
Välkomna att fördjupa er i vår boendemani!            
				
























