
Gitarr och dragharmonika

| Serie | N/L:s poesibibliotek |
|---|---|
| Författare | |
| Förlag | Nirstedt/litteratur |
| Genre | Lyrik |
| Format | Inbunden |
| Språk | Svenska |
| Antal sidor | 153 |
| Vikt | 328 gr |
| Utgiven | 2022-12-20 |
| SAB | Hc.03 |
| ISBN | 9789189389823 |
Gustaf Frödings Gitarr och dragharmonika (1891) markerade inledningen till ett av den svenska poesins mest lästa och älskade författarskap. Här i nyutgåva i N/L:s poesibibliotek.
Debutsamlingen inleds med en titeldikt som säger en hel del om det författarskap som här tar sin början: här ryms både melankolisk och högkulturell gitarrmusik och folklig, munter dragspelsdans ( . . . ) Det är lekfullt och aldrig förutsägbart, det är humoristiskt men inte sällan med en underton av allvar eller melankoli. Ur Sofia Robergs förord.
Gustaf Fröding föddes i Värmland 1860 och avled 1911.
N/L:s poesibibliotek är en serie för återutgivning av diktsamlingar på svenska från alla tider, alltså inte urvals- eller samlingsvolymer utan originaldiktverk i deras helhet. Ett halvdussin böcker om året publiceras, i vacker formgivning av Nina Ulmaja.
























