
Lowkey

| Författare | |
|---|---|
| Förlag | Bonnier Carlsen |
| Genre | Skönlitteratur barn och ungdom |
| Format | Danskt band |
| Språk | Svenska |
| Antal sidor | 156 |
| Vikt | 210 gr |
| Utgiven | 2021-01-11 |
| SAB | uHc |
| ISBN | 9789178035649 |
Hysteriskt rolig, språkligt glädjepiller, djupt sorglig, en exakt känsla för uttryck och stämning – det är några av lovorden som haglade över Melody Farshins debutroman Mizeria. Nu kommer den fristående tvåan.
I Lowkey får vi följa tvillingarna Ali och Aicha, var och en med sin mizeria, i den alltför sällan representerade vardagen i miljonprogrammen. Vi får möta familjen och vännerna och kliva rakt in i förväntningar, dagligt grubbel och de djupaste tankarna som uppstår när ingen annan hör.
Hur förändrar man bilden av sig själv när alla på förhand tycks ha bestämt sig för vem – och vad – man är? Melody Farshin väjer inte för svåra frågor när hon med exakt gehör skildrar en grupp unga som alltför sällan får känna igen sig i den svenska skönlitteraturen.






















