Ingemar Fasth får Naglerpriset – ”i litteraturens tjänst”

Ingemar Fasth får årets Naglerpris om 100 000 kronor. Arkivbild: Pressbild.

För ett liv ”i litteraturens tjänst” tilldelas Ingemar Fasth årets Naglerpris. Under sin yrkeskarriär har han sett till så att svenska läsare fått möta författare som Joyce Carol Oates, Han Kang och Patti Smith.

Ingemar Fasth grundade Internationell författarscen på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm och tog initiativ till dess internationella litteraturpris. Efter sin pension har han startat Författarscen Bodafors i en gammal möbelfabrik i Småland.

”Att tilldelas Naglerpriset är både överrumplande och överväldigande. Jag ser det som en bekräftelse på att det uppdrag jag en gång gavs, att skapa en fast scen mitt i byn där världens författare möter sina läsare, numera är en självklar del av ett levande kulturliv”, säger han i ett pressmeddelande.

Naglerpriset instiftades 2022 av Monica och Gerald Nagler i samarbete med Svenska Pen för att främja den översatta litteraturen. Priset, med en prissumma på 100 000 kronor, delas ut den 7 december.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Jan Lidbeck med ny bok om döden och medvetandet

Vad händer när jag dör och vart tar mitt medvetande vägen? Försvinner det bara? Trots att vi egentligen vill undvika dessa frågor är det många av oss som dagligen tänker på dödens obegriplighet.

Nyutgivning av bästsäljaren Halvblod

Lagom till första advent ger Mörkersdottir förlag ut en lyxig nyutgåva av den populära romantasyn Halvblod, skriven av Sofie Makolli (tidigare Trinh Johansson).

Serien gavs ut första gången 2011 och har sålt i över 10 000 exemplar.