Falska och olagliga utgåvor av Orwell-böcker säljs på Amazon

Journalisten David Streitfeld har köpt ett dussin böcker av George Orwell på Amazon varav många visat sig vara utgivna av förlag som saknar rättigheter. Vissa böcker har sålts från andra marknader som Indien (där Orwell är public domain) till USA (där Orwell är copyrightskyddad). Andra är rena förfalskningar där förlag gett ut egna utgåvor utan att äga rättigheterna. Amazon försvarar sig med att de måste förlita sig på att förlaget äger rätten att ge ut böcker som läggs upp för försäljning och påpekar att flera av böckerna finns även i Barnes & Nobles nätbokhandel och kan beställas av fysiska bokhandlare. (Publishing Perspectives)

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Nyutgivning av bästsäljaren Halvblod

Lagom till första advent ger Mörkersdottir förlag ut en lyxig nyutgåva av den populära romantasyn Halvblod, skriven av Sofie Makolli (tidigare Trinh Johansson).

Serien gavs ut första gången 2011 och har sålt i över 10 000 exemplar.

Jan Lidbeck med ny bok om döden och medvetandet

Vad händer när jag dör och vart tar mitt medvetande vägen? Försvinner det bara? Trots att vi egentligen vill undvika dessa frågor är det många av oss som dagligen tänker på dödens obegriplighet.