
Pärlteknik : Så skapar du egna smycken

| Författare | |
|---|---|
| Medverkande | |
| Förlag | Prisma | 
| Genre | Hantverk och hobby | 
| Format | Kartonnage | 
| Språk | Svenska | 
| Antal sidor | 160 | 
| Vikt | 752 gr | 
| Utgiven | 2007-02-28 | 
| SAB | Pl.09 | 
| ISBN | 9789151847634 | 
Intresset för att göra egna smycken har exploderat. Bara genom att lära sig några enkla handgrepp kan man skapa halsband, armband och örhängen med personlig prägel. Här presenteras materialen, verktygen och teknikerna som hjälper dig att komma igång. 
<em>Pärlteknik</em> är boken som hjälper även nybörjaren att skapa smycken som ett proffs. Teknikerna som presenteras är enkla, materialen lätta att få tag på och man behöver inte en massa specialverktyg för att komma igång. 
I bokens första del finns utförlig information om verktyg, olika slags tråd och smyckedelar samt ett intresseväckande avsnitt om pärlor från hela världen. Därefter presenteras teknikerna och olika moment med tydliga steg-för-steg-beskrivningar i både ord och bild. Det handlar om att trä pärlor på tråd, sätta fast lås och andra smyckedelar, använda sig av stickning, påtning och virkning till pärlarbeten, speciella pärlvävar, pärlsömnad och broderi. 
Boken avslutas med ett inspirerande galleri över fantastiska pärlarbeten utförda av formgivare från hela världen. 
Ur innehållet: 
Pärhalsband och armband 
Kedjor och hängen 
Örhängen 
Knytarbeten 
Länkar och lås 
Stickade armband av tråd 
Pärlbroderi på tyg 
 
				




















