Konsten att vänta barn

Konsten att vänta barn
Författare
Förlag B Wahlströms
GenreSvenska berättare
FormatKartonnage
SpråkSvenska
Antal sidor64
Vikt160 gr
Utgiven2004-08-03
SABHc
ISBN 9789132330841
Köp på AdlibrisKöp på BokusKöp på BookOutletSök på Bokbörsen
Att se på graviditeten med en gnutta humor och lite distans kan defintivt underlätta nio månader av väntan och bävan.

De två upphovsmakarna till denna bok har sammanlagt fött nio barn. Här vill de berätta sanningen om barnafödande, sådant som ingen barnmorska eller blivande mormor brukar berätta och som man kan skratta gott åt i efterhand.

Marie Abrahamsson är illustratör och formgivare bosatt i småländska Hovmantorp. Förutom att hon har fyra barn är hon också mamma till Moose, den tecknade älgen som bland annat kan beskådas i bokform, på glas och porslin, som vykort och på strumpor. Läs mer på www.mooseart.nu. Detta är Maries tredje illustrerade presentbok.

Christina Gutierrez Malmbom är mångsysslare i ordets rätta bemärkelse, närmare bestämt: egenföretagare i resebranschen, lärare i italienska, arbetsförmedlare, föredragshållare och copywriter.