
Två novellsamlingar av Nesbø

| Författare | |
|---|---|
| Medverkande | |
| Förlag | Albert Bonniers Förlag |
| Genre | Deckare, thrillers och spänning |
| Format | BZ |
| Språk | Svenska |
| Antal sidor | 576 |
| Vikt | 1199 gr |
| Utgiven | 2021-11-04 |
| SAB | Hce.016 |
| ISBN | 9789100193836 |
En av världens mest framgångsrika författare.
Två böcker. En unik samlingsutgåva.
Flera av skräckberättelserna i Råttön och andra berättelser utspelar sig i en obestämd nära framtid, där frågor om klass, familj, makt och lojalitet ställs på sin spets. Det är filmiska berättelser som visar upp en ny sida av Jo Nesbøs författarskap.
Berättelserna i Svartsjukemannen och andra berättelser kretsar runt människans starkaste känslor. På klassiskt Nesbø-vis möter vi det potentiellt dödliga utfallet av svartsjuka, begär och utanförskap.
Denna exklusiva samling innehåller båda böckerna. Boxen är limiterad till en upplaga om 1 000 exemplar.
Jo Nesbø är en av världens mest framgångsrika kriminalförfattare. Hans böcker har sålts i över femtio miljoner exemplar och översatts till mer än femtio språk.
























