Åsa Wikforss tar upp kampen för demokratin

Författaren Åsa Wikforss
Författaren Åsa Wikforss. Arkivbild: Henrik Montgomery/TT.

Med sin nya bok ”Därför demokrati” vill akademiledamoten Åsa Wikforss varna för att demokratin vilar på bräcklig grund, och att den antidemokratiska utvecklingen i världen sker i skrämmande takt.
– Alla vi som oroar oss för demokratin och alla vi som bryr oss om demokratin är mottagaren, säger hon om den tilltänkta läsaren.

Grunden som vårt demokratiska system vilar på är skör, och tilliten till etablerade institutioner verkar vara en färskvara.

Boktugg Medium - välj din egen prenumerationsavgift från 200 kr per år!
99 % av Boktugg är gratis att läsa. Regelbunden läsare? Stötta oss gärna genom att prenumerera.

Det skriver Åsa Wikforss, professor i teoretisk filosofi och ledamot i Svenska Akademien, i sin nya bok Därför demokrati. Wikforss använder den antidemokratiska utvecklingen i länder som Polen, Ungern och Venezuela – och även USA – som exempel på hur auktoritära politiker uppnår framgång genom att exempelvis spä på människors oro med hjälp av desinformation.

Det är en ”extremt svår balansgång” för en demokratisk politiker att både visa respekt för sådan oro och att inte ge efter för den, eftersom den inte nödvändigtvis beskriver sanningen, enligt Wikforss.

Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.

”Döden i grytan”

Men ovilja att diskutera problem i samhället är att spela antidemokratiska makter rätt i händerna.

– Om det finns problem i ett samhälle så är det döden i grytan om man inte pratar om dem. Dels tar man inte människors oro på allvar då, om de faktiskt ser att det finns problem med integration, eller brottslighet, eller vad som helst, säger Åsa Wikforss.

– Dels krävs det en öppen debatt om vi ska kunna lösa problemen. Om det växer fram en kultur där man inte pratar om sådant eftersom man är rädd för att bli stämplad på det ena eller andra sättet så har man ett dysfunktionellt offentligt samtal.

”Måste prata om det”

Hennes förhoppning är att ”Därför demokrati” ska bli en del av samtalet.

För det är ett system som bygger på sanning, och förmågan att fatta förnuftiga och kunskapsbaserade beslut. När kunskapsföraktet växer och misstron mot etablerade institutioner som public service-bolagen, vetenskapen och politiken ökar riskerar demokratin att urholkas. Det är en central tes i boken.

– Jag har större tillförsikt vad gäller Sverige än för flera andra länder. Vi har, historiskt sett, en stark demokratisk tradition och framför allt höga nivåer av tillit till våra institutioner, säger Wikforss.

– Men samtidigt är tilliten en färskvara, och jag anser att det inte går att luta sig tillbaka och säga ”det här går nog bra”. Det är det som är poängen med boken, och det här är mitt bidrag till det. Vi måste prata om det.

Patrick Stanelius/TT

Fakta: Åsa Wikforss

Född 1961 i Göteborg.

Professor i teoretisk filosofi vid Stockholms universitet.

Disputerade vid Columbia University i New York 1996 med avhandlingen ”Linguistic freedom: An essay on meaning and rules”.

Blev 2002 docent vid Stockholms universitet, som den första kvinnan i Sverige i ämnet teoretisk filosofi. 2008 blev hon professor i ämnet.

Skrev boken ”Alternativa fakta: Om kunskapen och dess fiender” som utkom 2017.

Invald i Svenska Akademien 2019.

Därför demokrati är skriven i samarbete med brodern Mårten Wikforss.

Bokbranschen år 2030 – hur ser den ut? Framtidsspaningar i Analysbrevet!

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Eva Martinsson med nya spänningsromanen Detektiven som läste spelet

Mellan åren 1917–1946 formades det moderna Sverige i skuggan av tvåvärldskrig, spioneri och social oro. Nu släpps romanen Detektiven som läste spelet som genom en legendarisk spanares ögon tar medläsaren bakom kulisserna på en av svensk polishistorias mest turbulenta epoker.Tidigt faderlös växte Carl upp i norra Bohuslän.

VÄGEN TILL DEN VITRUVIANSKE MANNEN

I den välbärgade stockholmsförorten Djursholm är fasaden allt: välklippta häckar, perfekta familjer, privata pooler. Men när en kvinna hittas död i en av poolerna börjar fasaden spricka.