Scribd på väg mot miljardomsättning (i kronor)

Amerikanska prenumerationstjänsten Scribd är en konkurrent till Storytel i Mexiko. Redan för ett år sedan meddelade Scribd att de har över 1 miljon betalande kunder och i höstas tog de in ytterligare riskkapital. I slutet av 2019 räknade Scribd med att intäkterna för året skulle bli över 100 miljoner dollar (motsvarande 950 Mkr) jämfört med 75 miljoner dollar 2018, enligt Publishers Weekly. Precis som Storytel satsar Scribd även på eget innehåll under vinjetten … just det … Scribd Originals. De flesta under 50 000 ord, att jämföra med Storytels serier där en säsong ofta är runt 90 000 ord. Sedan 2018 konsumerar kunderna mer ljudböcker än eböcker på Scribd.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Eva Martinsson med nya spänningsromanen Detektiven som läste spelet

Mellan åren 1917–1946 formades det moderna Sverige i skuggan av tvåvärldskrig, spioneri och social oro. Nu släpps romanen Detektiven som läste spelet som genom en legendarisk spanares ögon tar medläsaren bakom kulisserna på en av svensk polishistorias mest turbulenta epoker.Tidigt faderlös växte Carl upp i norra Bohuslän.

VÄGEN TILL DEN VITRUVIANSKE MANNEN

I den välbärgade stockholmsförorten Djursholm är fasaden allt: välklippta häckar, perfekta familjer, privata pooler. Men när en kvinna hittas död i en av poolerna börjar fasaden spricka.