Upprop för Dawit Isaak: Öka ansträngningarna

Arkivbild: KALLE AHLSÈN/TT.

Det är 25 år sedan den svenska journalisten och författaren Dawit Isaak fängslades i Eritrea. Flera kulturchefer uppmanar nu den tillträdande regeringen att öka ansträngningarna för att få honom fri.

De svenska regeringarnas samlade ansträngningar under de 25 år som Dawit Isaak har suttit fängslad har inte varit tillräckliga. Det skriver en rad kulturchefer i ett upprop i Svenska Dagbladet, på dagen 25 år sedan Isaak fängslades.

Även talespersoner för bland andra Reportrar utan gränser, Amnesty, Publicistklubben, Svenska PEN och Tidningsutgivarna ingår.

En majoritet av partierna sade inför valet att de vill öka Sveriges ansträngningar för Dawit Isaaks frigivning. Nu är det upp till bevis för den tillträdande regeringen, enligt uppropet.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Eva Martinsson med nya spänningsromanen Detektiven som läste spelet

Mellan åren 1917–1946 formades det moderna Sverige i skuggan av tvåvärldskrig, spioneri och social oro. Nu släpps romanen Detektiven som läste spelet som genom en legendarisk spanares ögon tar medläsaren bakom kulisserna på en av svensk polishistorias mest turbulenta epoker.Tidigt faderlös växte Carl upp i norra Bohuslän.