Sveriges största lästävling slår rekord

David Sundin leder Den stora läsutmaningen för fjärdeklassare under hösten. Foto: Claudio Bresciani/TT

Den stora läsutmaningen drar igång nu, den 15 september. Den här gången med rekordmånga deltagare.

Idén bakom Den stora läsutmaningen är att fjärdeklassare ska träna upp sin läsförmåga med lustfyllt och regelbundet läsande utifrån egna intressen och förutsättningar.

Hittills har fler klasser anmält sig än tidigare år. Nära 2 800 klasser och 64 000 elever har anmält sig till tävlingen som leds av komikern och programledaren David Sundin.

Årets tävling börjar 15 september men är öppen att ansluta till för alla fjärdeklassare fram till 30 september, och pågår till 1 december. Den klass som läser mest vinner en resa till Astrid Lindgrens Vimmerby.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Patrik Strömberg med nya boken SISTA SAMTALET

När Patrik Strömbergs pappa fick diagnosen inklusionskroppsmyosit – en sällsynt autoimmun muskelsjukdom – tog Strömberg på sig rollen som anhörigvårdare. Han organiserade läkarbesök, bevakade medicinering och bodde tidvis hos sin pappa under svåra perioder.