✍️ SKRIVLUST. Bookmark Förlag öppnar nu för fjärde året sin skrivtävling för unga mellan 16 och 19 år. Tre vinnare belönas med prispengar och publicering i Allas. Syftet: att lyfta nya berättarröster och inspirera unga att skriva, med startskott på Rinkeby Bokfestival. Bidrag tas emot till 31 juli, och juryn består bland andra av Pascal Engman och Sara Nazari, skriver förlaget i ett pressmeddelande.
Unga skribenter tävlar om publicering i Allas
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Stefan Holm släpper nya boken ”Liudmila – I tigerns tecken”
Boken är en resa genom ett land som idag blivit föremål för mediernas intresse. Från tigerns land i det fjärran Premoria till Östberlin och murens fall och så småningom vidare till Sverige.
Anna-Lena Berg fortsätter serien om historisk svensk true crime med ”Vitt gift”
Vitt gift – mordgåtan på Attarp 1845 handlar om ett på sin tid mycket omtalat rättsfall med många frågetecken. En solig junidag insjuknar flera personer på Attarps herrgård utanför Jönköping.
Carina Blid med ny roman, Vem är kärring? Humor, satir och feelgood i en skön blandning
Vem är kärring? kom ut i mars 2025. En humoristisk satir, om beteenden, könsroller och relationer. Romanen beskriver vardagliga situationer och konflikter som de flesta kan känna igen blandat med djupare reflektioner över livet.