Johan Rockström har skrivit en ny bok om vår planet tillsammans med hållbarhetsanalytikern Owen Gaffney, Jorden: vår planets historia och framtid – som också innehåller ett förord av Greta Thunberg.
Boken handlar om vår planets historia och spänner över flera miljarder år – från den anhopning av gaser och partiklar som kom att möjliggöra livet på planeten till dagens förändringar av klimatet.
”Det här är ett storslaget verk som ger oss alla en förståelse för de sköra förutsättningarna som råder på planeten och den osannolika väg till det rika liv som existerar på jorden i dag. Och det hot allt liv står inför”, säger Richard Herold, publicistisk chef på Natur & Kultur, i ett pressmeddelande.
Johan Rockström är chef på världens ledande centrum för klimat- och hållbarhetsforskning, Stockholm Resilience Centre, och Owen Gaffney är hållbarhetsanalytiker knuten till samma center.
Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.
Läs mer om boken:

Jorden : vår planets historia och framtid
- av Rockström, Johan, Gaffney, Owen
- Förlag: Natur & Kultur Allmänlitteratur
- Utgiven: 2022-01-07




























