# 39  |  19 jul 2026  | Läs i webbläsare

BOKTUGG SPÄNNING

Ömord. Miljön och platsen är viktiga för deckare. En ö, ju mer isolerad desto bättre, är därför ofta en perfekt plats för mordgåtor. Det är nämligen svårare för en mördare att ta sig dit och därifrån vilket leder till ett begränsat antal misstänkta. Vilka befann sig på ön när mordet ägde rum?

Samuel Karlsson som vi möter i långintervjun valde att skapa en egen fiktiv ö till sin deckarserie. Läsarna och lyssnarna har tagit Mörkö till sitt hjärta.

Vi möter även Anna Bågstam, aktuell med både en ljudboksserie (i samarbete med Camilla Läckberg, Malin Karim och Lisa Bjerre) och fjärde boken i Pegasusserien.

Dessutom får du första kapitlet i Eksjömorden av Cilla Ingeborg.

Det är lite lugnare på utgivningsfronten nu när vi kommit in i juli månad, men ändå över 20 nya deckare, thrillers och spänningsromaner för den som letar efter något att läsa.

Ha en fortsatt skön sommar!

/Sölve Dahlgren, chefredaktör Boktugg

PS. Missa inte att det finns ett växande arkiv med tidigare långintervjuer från Boktugg Spänning som du nu kan läsa helt utan kostnad. Är du författare och vill veta mer om bokbranschen och dessutom få konkreta skrivtips? Då ska du skaffa Boktugg Inspiration. Just nu 39 kr/månad eller 390 kr/år (ord pris 69 kr/mån och 690 kr/år).


Samuel Karlsson är aktuell med sin fjortonde bok, Ett andetag från döden. Pressbild.

INTERVJUN

Samuel Karlsson – en deckarförfattare som gillar utmaningar och Småland

Trots att Samuel Karlsson arbetar heltid som journalist, har han hunnit släppa fjorton deckare i tre olika serier sedan debuten med Mordet på Hammarskjöld 2011. Dessutom hinner han sköta en Facebookgrupp med 89 000 medlemmar.

Han söker ständigt nya utmaningar som deckarförfattare och hans fantasi triggas av uppväxtens småländska miljöer. Boktuggs Kerstin Bergman har talat med Samuel om bland annat inspiration, deckarmiljöer och litterära ambitioner.

Från ett femtiotal refuseringar till en driven deckarförfattare

När Samuel Karlsson debuterade som deckarförfattare 2011 med Mordet på Hammarskiöld (senare återutgiven som Den som dödar), hade han redan skrivit en hel rad fackböcker om hantverk och kulturhistoria. Jag inleder intervjun med att fråga vad det var som fick honom att ta steget över till skönlitteraturen och varför det blev just deckare.

”Innan debuten kom ut hade jag skrivit skönlitterärt under sju, åtta år”, berättar Samuel. ”Det hade blivit många manus och ett femtiotal refuseringar. Då var det en kompis som föreslog att jag skulle prova att skriva något annat. Jag testade att skriva en deckare, det tog fyra månader att skriva den och så gav jag ut den på eget förlag.” 

”Jag insåg att jag lika gärna kunde använda mina litterära ambitioner i deckaren”, fortsätter han. ”Jag fångades av formen och min ambition blev att göra det så bra som möjligt inom den formen. Sedan har jag alltmer övergått till att experimentera med formen och med hur man kan skapa spänning för läsaren. I den nya serien har jag också tillåtit mig att vara mer tydligt samhällskritisk och därmed tagit ännu ett steg i utvecklingen som deckarförfattare.”

Att dra nytta av det journalistiska hantverket

Som så många av de svenska deckarförfattarna är Samuel är journalist i grunden och som journalist har han jobbat mycket framför allt inom kultur- och fritidsområdet. För närvarande arbetar han som redaktör och reporter på branschtidningen Byggvärlden. Men vilken nytta har han haft av det i deckarskrivandet?

Läs resten av intervjun >>


AKTUELLA SPÄNNINGSTITLAR

Den sista bikten av Daniel Åberg (Norstedts Spektra) – Bok 1 i Fader vår-serien. När en kvinna på en begravning i Kiruna hävdar att fel man ligger i kistan dras prästen Jon Isak in i ett mysterium om stulen identitet och gamla hemligheter som snart får våldsamma konsekvenser. En varm och gåtfull deckare.

Skratthuset av Paul Cleave (Jentas) – Femton år efter mordet på tioåriga Jessica Cole drabbas Christchurch av nya mord riktade mot personer med koppling till fallet, och Theodore Tate tvingas söka sanningen när en psykiater och hans tre döttrar kidnappas.

Blodröta av Elsa Swärd och Cornelia Swärd (Albert Bonniers Förlag) – Bok 2 i Maggan och Vera-serien. Sju år efter åttaåriga My Brobergs försvinnande dyker en tonårsflicka upp och påstår sig vara den saknade flickan, samtidigt som journalisten Vera Bonde och kriminalkommissarie Maggan Kipowski dras in i varsin gåta med skrämmande kopplingar.

Främlingen av Anna Granlund (Gyldendal Astra) – Bok 1 i Sheriffen i Sankt Annas skärgård-serien. Efter att ha tvingats lämna sin poliskarriär i Stockholm återvänder John Ström till Sankt Anna skärgård, där mordet på en främmande kvinna leder honom in i en utredning kantad av dolda hemligheter och personliga konflikter.

Tolken av Christian Unge (Bokförlaget Forum) – Bok 3 i Hanna Mansouri-serien. Ett brutalt mord på en plastikklinik på Östermalm leder Hanna Mansouri in i en allt snårigare utredning, samtidigt som nya ledtrådar kring systerns död för henne mot en väv av internationella intressen.

Fallet Tara av Anna Bågstam (Norstedts) – Bok 4 i Pegasus-serien. Advokatbyrån Pegasus försvarar föreståndaren för ett illa skött HVB-hem, misstänkt för mordet på 19-åriga Tara, samtidigt som frågor väcks om varför den unga kvinnan återvände till platsen där hon senare hittades död.

Ett andetag från döden av Samuel Karlsson (Lind & Co) – Bok 2 i Tasha Tikkanen-serien. Kvällstidningsreportern Tasha Tikkanen bevakar ett Stockholm präglat av gängvåld samtidigt som hon desperat söker efter sin lillasyster Nadja, som jagas av både polis och kriminella, och dras in i ett livsfarligt dubbelspel.

Noll tolerans av Joakim Hansson, Anders Nilsson och Magnus Abrahamsson (Bokfabriken) – När Göteborgspolisen Johan Falk ingriper mot ett väpnat rån dras han in i en komplicerad härva. En litterär bearbetning av den ikoniska första filmen om Johan Falk.

Satellithjärta av Lars Wilderäng (Norstedts) – Bok 6 i Hjärta-serien. Misstankar om att Ryssland utnyttjar ett satellitnätverk för att förutse Ukrainas drag vid fronten leder agenten Hanna Hjerta till ett riskfyllt infiltrationsuppdrag bland den amerikanska eliten, samtidigt som ett nytt ryskt agentnätverk aktiveras i Sverige.

Ligapojkarna av Camilla Lagerqvist (Bazar Förlag) – Bok 4 i Detektiv Tillman-serien. När Ester och Yarina anlitas för att hitta en ung kvinnas biologiska mamma leder sökandet till ett försvinnande, ett dödsfall och en härva av dolda identiteter och gamla hemligheter. En historisk deckare.

Gröna fingrar av Frida Gråsjö (Bokfabriken) – Bok 4 i Morden vid 17:e slussen-serien. Då en domare hittas klämd till döds under skördefesten vid Dalslands kanal tar Hanna Sand och hennes morfar Oskar upp jakten på mördaren innan ännu en skandal hotar Södra Strandvikens framtid. En mysdeckare.

Dödlig lek av Angela Marsons (Jentas) – Bok 4 i Kim Stone-serien. När Kim Stone och hennes team hittar en mördad ung kvinna bland de donerade kropparna på en forskningsanläggning för mänsklig nedbrytning inleds jakten på en seriemördare vars hemligheter tycks finnas i det förflutna.

Lugnt vatten av Emy McGuire (HarperCollins Nordic, övers. Villemo Linngård Oksanen) – Miljardärsfamiljen Cameron försvinner spårlöst under en segling längs USA:s östkust, och fiskaren som hittar deras övergivna lyxjakt dras snart in i en härva av lögner och svek.

Spökfiskaren av Elinor Kapp (Bokfabriken) – Bok 7 i Mord i skärgården-serien. När en ung kvinna i våtdräkt hittas mördad och upphängd i Skärhamns hamn leder kriminalkommissarie Eddie Öhlund en utredning där villospåren är många och kustsamhällets hemligheter snart börjar blottläggas.

De som fallit i glömska av Charlotte Stode (Pia & Co) – Bok 1 i Hässleholmsmorden-serien. Journalisten Emy Rapp återvänder till Hässleholm för att söka svar om sin pappa, som försvann 22 år tidigare, samtidigt som fyndet av mänskliga kvarlevor leder henne till sekelgamla hemligheter.

Svartdagen av Gabriella Ullberg-Westin (Bokfabriken) – Bok 2 i Mira Salo-serien. En sjuttonårig flicka försvinner i en snöstorm i Kirunafjällen samtidigt som staden skakas av ritualmord, och fjällräddaren Mira Salo dras in i ett sökande där gamla synder tycks förena fallen. En tät och mörk thriller.

Isen sjunger på Stora Härsjön av Anna Gren och Lilly Kullberg (Visto förlag) – Bok 2 i Härrydasviten-serien. När en kropp hittas fastfrusen vid Stora Härsjön och en hämndlysten brottsling släpps ur fängelset dras väninnorna Karin och Elisabet in i en gåta kantad av hemligheter, hot och våld.

Stockholmspesten av Sofia Albertsson (GoRead AB) – När en mystisk smitta börjar spridas i Stockholm och något skrämmande tycks växa i tunnelsystemet under staden stannar Elin, Martin och Annelie kvar medan vardagen långsamt kollapsar omkring dem. En mörk och surrealistisk skräckroman med dystopiska inslag.

Här hittar du fler aktuella nya deckare och pocketsläpp >>


SPONSRAT

Eksjömorden är en mörk spänningsroman av Cilla Ingeborg. Det här är ett smakprov.

Författaren Cecilia "Cilla Ingeborg" Andersson. Foto: Nathalie Chavez.

Kapitel 1: Eksjömorden av Cilla Ingeborg

Nikola

”Snabba på, det kan ju komma nån.”

Markos röst skar genom den tidiga morgonen. Nikolas händer darrade till så att skruvmejseln föll ner på marken. Båda två stannade upp, men inget rörde sig över gårdsplanen.

”Men vad fan, jag trodde du hade gjort det här förut!” Marko pekade med pistolen på bilen framför dem.

”Det har jag …”, mumlade Nikola till svar och tog ett nytt tag om handtaget på bildörren. Efter några försök fick han upp den.

Bilen var av äldre modell, tack och lov. Rattlåset gav vika efter ett enda krafttag. Nikola drog i kablarna under ratten, kortslöt dem och bilen hostade igång. Han var precis på väg att dra på sig bältet när Marko slet tag i honom.

”Jag kör”, sa han bryskt och Nikola klev ur.

Med några snabba steg tog han sig till passagerarsidan och skulle precis öppna dörren när något fångade hans uppmärksamhet. Blicken följde ladugården och sikten upp mot det stora boningshuset. En blek sol var på väg att stiga och trots att situationen var ny fladdrade tio år gamla minnen förbi på näthinnan. Ingen annanstans i Europa fanns så vackra sommarmorgnar som i Sverige.

”Hoppa in då, för helvete!”

Stressen i Markos röst var påtaglig och Nikola visste att inte pressa honom för hårt. Än så länge var Nikola själv förskonad men han visste att de som råkat ut för Markos temperament blivit ärrade för livet.

Plötsligt blinkade det till i fönstret i ett av det stora husets badrum. Paniken som lurat i Nikolas bröst ända sedan han och Marko klivit in på gårdsplanen någon timme tidigare började välla fram. Det var ju där de stängt in honom. Levde han ändå?

Nikola visste inte vad han hoppades på.

”Kör!” skrek han åt Marko medan han slängde sig in i bilen.

I rasande fart vräkte sig den röda bilen ut från gården. Längs grusvägen som slingrade sig fram genom skogen höll sig Nikola krampaktigt i dörrhandtaget. När Marko ökade farten kändes det som granarna kom närmare, som om träden försökte stoppa dem.

Efter bara någon kilometer nådde de asfalterad väg och Marko girade söderut. Tog de sig bara förbi Eksjö och ut på småvägarna som planerat fanns det en chans att de skulle klara sig. Nikola hoppades att nästa soluppgång han njöt av skulle vara i hemlandet.

Läs kapitel 2 och 3 >>

Lyssna eller läs hela boken:
Storytel
Bookbeat
Nextory

Köp och läs boken: Eksjömorden


Författaren Anna Bågstam. Foto: Kajsa Göransson.

HALLÅ DÄR ...

... Anna Bågstam som är aktuell med Fallet Tara

Anna Bågstam är jurist i grunden och deckardebuterade 2016 med den fristående psykologiska thrillern Sthlm psycho. Sedan dess har hon skrivit fyra olika deckarserier: Landskronaserien ”Morden i Lerviken” som inleddes med Ögonvittnet (2018); serien om advokatbyrån ”Pegasus” som inleddes med Hemligheten (2022); ljudboksserien ”Blå linjen” som hon skriver tillsammans med kriminalteknikern Zohra Ben Salah och som inleddes med De tysta är de farliga (2025); och serien ”Avdelningen för särskilda utredningar”, en ljudboksserie i tio delar som alla släpps under 2026 och är samförfattade med Camilla Läckberg, Malin Karim och Lisa Bjerre. Just nu är Anna aktuell med Fallet Tara (Norstedts) som släpps den 9 juli och är fjärde delen i Pegasusserien. Anna Bågstams böcker har översatts till tio språk, och bara Ögonvittnet (2018) har sålt i mer än 100 000 exemplar. Boktuggs Kerstin Bergman ställde ett par korta frågor:

Hur fick du idén till Fallet Tara och kan du berätta något kul om skrivandet av den?
”Idén till boken kom till mig från två håll. Dels lyssnade jag på en intervju med en känd advokat som talade om de tvivel hon mitt i sin karriär hamnade i efter att ha tagit sig an ett uppmärksammat mordfall. Dels läste jag ett reportage om ungdomar på ett HVB-hem som gjorde mig illa berörd. Det var då jag visste att jag ville skriva om ’Tara’ och det kändes viktigt att ge henne en egen röst i boken. Under skrivandet har jag gått på rättegångar tillsammans med en författarkollega (det är alltid lika spännande, ett tips till alla som är intresserade av brott!) och dessutom intervjuat en av Sveriges mest kända försvarsadvokater som var väldigt bjussig och berättade inspirerande om sin syn på yrket.”

Kan du tipsa om någon bra spänningsroman du läst (eller lyssnat på) nyligen?
”Jag har tre tips. Den fjärde väggen (Albert Bonniers förlag 2026) av Victor Pavic Lundberg som är välskriven, underfundig och oerhört skickligt uppbyggd, jag kunde inte lägga den ifrån mig. Havsoffer (Bazar förlag 2025) av Kicki Sehlstedt, som är andra delen i spänningsserien Bohusmorden. Jag tycker om serien för att böckerna är välskrivna och välresearchade deckare, och samtidigt fina skildringar av Bohuslän. Just nu lyssnar jag på Vesterhavet (Norstedts Spektra 2026) av Hannes Delling. Även den är en välskriven spänningshistoria med ett härligt driv. En perfekt spänningsroman för den som föredrar att lyssna, väldigt bra inläst (av Martin Wallström) och en varm rekommendation i sommar.”


🤟 Tack för att du läser Boktugg Spänning …

… det gör oss glada. Vi hoppas att du gillade intervjun.

Förresten, vad tyckte du om nyhetsbrevet?
😒 Sådär   🤷🏻 Helt okej   ❤️ Fantastiskt

I enkäten ovan finns även ett fält där du kan fylla i ett namn på en författare du vill läsa mer om.

Och glöm inte veckans uppdrag. Leta upp två vänner, släktingar, arbetskollegor eller främlingar som verkar gilla kriminalromaner, thrillers och spänningsromaner och uppmana dem att bli prenumeranter via denna länk:
www.boktugg.se/spanning/


Du får detta nyhetsbrev för att du valt att prenumera på Boktugg Spänning. Boktugg använder Memberful och Mailchimp för att administrera våra prenumeranter.

Vill du inte ha fler utskick av Boktugg Spänning, gå in och Uppdatera din profil och välj nyhetsbrev här.

Om du inte längre vill ha något enda av Boktuggs nyhetsbrev blir vi såklart ledsna - men du kan avsluta samtliga dina prenumerationer här.

Avs: Boktugg AB, Box 1018, 251 10 Helsingborg.