Jonas Karlén lämnar vd-posten på Adlibris

Jonas Karlén, VD Adlibrisgruppen. Foto: Juliana Wiklund.

📦 STAFETTSKIFTE. Efter sex år lämnar Jonas Karlén vd-posten på Adlibris. Ola Toresten, nuvarande COO, blir tillförordnad vd medan styrelsen inleder jakten på en efterträdare, skriver Adlibris i ett pressmeddelande. Det högautomatiserade lagret i Morgongåva lyfts fram som en nyckel till fortsatt tillväxt.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

J.M. Evyson släpper ny novellsamling: 21 sällsamheter & verkligheter

I 21 vardagsnära noveller med inslag av magisk realism utforskas vad det innebär att vara människa. Genom teman som relationer, HBTQ+, liv och död, artificiell intelligens och myternas roll i vår tillvaro möter vi karaktärer vars subjektiva upplevelser blir nyckeln till en värld där allt inte är som det först verkar.