🪑 STYRELSEVÄRVNING. Adlibris nya styrelseledamot Susanne Holmström har omfattande erfarenhet från retail, telekom och försäkringsbranschen, bland annat som vd för Netonnet, försäljningschef på Tele2 och privatmarknadschef på Trygg Hansa. Samt erfarenhet från styrelsearbete som ledamot i bland annat Skandia, Blomsterlandet och Bubbleroom, Svenskt Näringsliv och Svensk Handel. Hon blev nyligen vd för Blomsterlandet.
– Som trogen kund uppskattar jag Adlibris erbjudande och har alltid imponerats av den fina kompetensen bolaget besitter. Jag hoppas att min erfarenhet och kompetens inom digitalisering och kundfokus är ett fint tillskott i styrelsen och jag ser fram emot att fortsätta utveckla bolaget tillsammans med styrelsen och bolaget, säger Susanne Holmström i ett pressmeddelande.
I Adlibris styrelse återfinns sedan tidigare ordförande Amelie Söderberg och ledamöterna Angela Langemar Olsson, Emily Aisling Hall, Håkan Rudels, Johan Karlsson, Sofia Stewart och Ulrika Saxon.
Susanne Holmström blir ny ledamot i Adlibris styrelse
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.
Spänningsromanen “Champagnemorden” av Marina Englund, Caramel Förlag, ute nu!
I “Champagnemorden” tar någon lagen i egna händer då samhället sviker. Charlotte Ivarsson, f d polisutredare, är mordhotad av en internationell liga efter ett uppklarat uppdrag.
Bortom evigheten, en filosofisk spänningsroman om Jorden, människan och livet
I den tidigare boken “Världen vill inte bli räddad” får man lära känna Artan Libohova och hans engagemang i att försöka förändra världen, boken avslutas med hans död.
E. M. Grönvall har släppt deckaren ‘Mörka intentioner’
‘Mörka intentioner’ är den andra fristående delen där vi får följa kommissarie Kurt Baumann och människorna i Gripsborg.
Matthias Oskarsson, en nyanställd chef vid den Tekniska högskolan,