Debatt om smala ljudböcker

🎧 Ljudbokssnobberi. För den som inte är insatt i kostnader för bokproduktion i allmänhet och ljudboksproduktion i synnerhet är det lätt att tycka att förlagen borde ge ut allt även i ljud. Rasmus Landström undrar i Aftonbladet: “Varför går det inte att lyssna på modernistisk prosa i Sverige?”. Han får svar på tal av Gunnar Nirstedt som pedagogiskt förklarar kostnaderna för både översättningar, pappersboksutgivning och dito ljudbok för tjocka men smala titlar.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Jan Lidbeck med ny bok om döden och medvetandet

Vad händer när jag dör och vart tar mitt medvetande vägen? Försvinner det bara? Trots att vi egentligen vill undvika dessa frågor är det många av oss som dagligen tänker på dödens obegriplighet.