30 juli 2022 – ett litterärt datum

Utgivningar idag: Lördag och därmed tomt på nya titlar att rapportera.

🎂 Födelsedagar: Emily Brontë (1818-1848) föddes den 30 juli och var en brittisk författare, känd för sin enda publicerade roman Svindlande höjder. Experten på vett och etikett – Magdalena Ribbing (1940-2017) – var också född denna dag, hon gav bland annat ut Ribbings etikett och Stora stunder : Etikett för fest och högtid. Ytterligare ett födelsedagsbarn: Patrick Modiano (född 1945) som 2014 tilldelades Nobelpriset i litteratur, har skrivit böcker som Osynligt bläck och Slumrande minnen.

🌭 Pocketbokens dag och Världsbroderidagen firas den 30 juli. Så varför inte tipsa om böckerna Skandinaviskt broderi : 35 projekt att sy och brodera, Svenska broderier och Broderidrömmar som alla släpptes under våren. Lite lustigt att det inte släppts ett gäng nya pocketböcker just denna dag? Men tidigare i veckan kom bland andra Londonflickan av Susanna Alakoski och Till de döda av Emma Ångström i pocket.


Christina Erikson byter genre från spänning till romance. Bild: Maria Östlin

Christina ska skriva ny serie i 21 delar – i ny genre

🎪 Författarintervju. En annons på Hemnet om en nergången gammal herrgård i Svartå ligger bakom att Christina Erikson nu byter genre. Svartåsviten är ett historiskt drama i hela 21 delar med både romantik och spänning, baserat på de kvinnor som tidigare styrt Svartå. Lördagsintervju.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Relaterade nyheter

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,

Fler nyheter