Frödingpris till Malte Persson och Eva Runefelt

Författare Malte Persson Eva Runefelt
Författaren Malte Persson tilldelas Frödingpriset för år 2021. Författaren Malte Persson (foto: Jessica Gow) tilldelas Frödingpriset för år 2021. Eva Runefelt (foto: Dan Hansson / SvD / TT), poet och författare tilldelas Fröding-priset för 2020.

Gustaf Fröding-sällskapet delar ut sitt lyrikpris för både 2020 och 2021. Mottagare blir författarna Eva Runefelt och Malte Persson.

Pris för år 2020 tilldelas författaren Eva Runefelt och priset för 2021 går till författaren Malte Persson, det meddelar Gustaf Fröding-sällskapet i ett pressmeddelande.

Runefelts vinst motiveras med “en uthållig poetisk gärning präglad av precision och koncentration på det sköra varandet i världen.”

Perssons motivering lyder “för en poesi präglad av en respektlös lek med lyrikens former och ett tankedjup av stort allvar.”

Priserna och respektive prissumma på 25 000 kronor vardera utdelas i samband med Frödingdagarna på Alster den 22 augusti.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

J.M. Evyson släpper ny novellsamling: 21 sällsamheter & verkligheter

I 21 vardagsnära noveller med inslag av magisk realism utforskas vad det innebär att vara människa. Genom teman som relationer, HBTQ+, liv och död, artificiell intelligens och myternas roll i vår tillvaro möter vi karaktärer vars subjektiva upplevelser blir nyckeln till en värld där allt inte är som det först verkar.

Nyutgivning av bästsäljaren Halvblod

Lagom till första advent ger Mörkersdottir förlag ut en lyxig nyutgåva av den populära romantasyn Halvblod, skriven av Sofie Makolli (tidigare Trinh Johansson).

Serien gavs ut första gången 2011 och har sålt i över 10 000 exemplar.