Kalmar museum gör böcker om kulturarv

Hästen, kon och lammet har viktiga roller i tre nya böcker där Kalmar museum analyserar kulturarv och samtidskonst. Arkivbild: Fredrik Sandberg/TT.

Kalmar museum ger ut två avslutande böcker i en trilogi som med samtidskonsten och fabelns hjälp undersöker kulturarvet.

Böckerna är en del av museets treåriga projekt där man i ett antal residensvistelser, seminarium och publikationer diskuterar vad ett lokalt kulturarv kan innebära i en globaliserad värld.

De två nyare böckerna har fått sina namn av hästen och lammet – två populära djur på landsbygden. “Hästen” utforskar bland annat varför hästar är ett så populärt motiv i konsten, och boken gestaltar också ett förändrat jordbrukslandskap. “Lammet” dokumenterar den kristna historien och den tillhörande svenska missionen i afrikanska länder, och hur det har präglat regionen Småland.

Boken om kon handlade om slaveri och markanvändning. Samtliga tre böcker dokumenterar också konstnärsgruppen Kultivators praktik.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,