Femte gången gillt för Mariefreds litteraturfest

Frida Skybäck. Foto: Pressbild/LB förlag

Frida Skybäck, Niklas Natt och Dag, Karin Smirnoff och Susanna Alakoski är några av författarna som gästar Mariefreds Litteraturfest den 19 oktober 2019.

Mariefreds Litteraturfest fyller 5 år i höst. Lördagen den 19 oktober blir det samtal, författarmöten och litteratur på flera platser i centrala Mariefred. 

Programmet inleds med en författarfrukost med Frida Skybäck som samtalar med Magnus Utvik om sin bok Bokcirkeln vid världens ände. Därefter blir det bland annat en programpunkt för barn med Johan Anderblad, författarsamtal med Helena von Zweigbergk, Niklas Natt och Dag, Karin Smirnoff och Åke Edwardsson.

Jesper Högström kommer prata om Hjalmar Söderberg, och Susanna Alakoski kommer att berätta om sin nya bok Bomullsängeln under två separata programpunkter (den första är fullbokad).

Dagen avslutas med litterär bar på restaurang Alba där det bland annat kommer bjudas på diverse uppläsningar.

Litteraturfesten pågår kl 10–22 lördag den 19 oktober, på olika ställen runtom i centrala Mariefred. Vissa av programpunkterna har fri entré, till andra behövs biljett.

Evenemanget ska ej blandas ihop med Feelgoodfestivalen i Mariefred.

Anna von Friesen

Anna von Friesen

Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.

anna.von.friesen@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.