Många bokhandlare ser att hyran blir en allt tyngre post när försäljningen sjunker. Men det gäller alla butiker. Svensk Handel larmade i veckan om att sko- och modebutiker har det tufft och att det särskilt är höga hyror som tynger.
– Om fastighetsägarna vill hålla stadskärnor och köpcentrum levande måste de ta till sig av detta, säger Mikael Sandström, branschordförande för Svensk Handel Stil.
Bokhandlare bör studera andra branscher och kräva lägre hyror, både i centrala lägen och köpcentrum. De flesta experter menar att ehandeln kommer att driva ner hyresnivåerna för butiksytor då kundgenomströmningen minskar och det är den man betalar för.
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
E. M. Grönvall har släppt deckaren ‘Mörka intentioner’
‘Mörka intentioner’ är den andra fristående delen där vi får följa kommissarie Kurt Baumann och människorna i Gripsborg.
Matthias Oskarsson, en nyanställd chef vid den Tekniska högskolan,
Bortom evigheten, en filosofisk spänningsroman om Jorden, människan och livet
I den tidigare boken “Världen vill inte bli räddad” får man lära känna Artan Libohova och hans engagemang i att försöka förändra världen, boken avslutas med hans död.
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.