Fler eller fÀrre nyhetsbrev? Uppdatera din profil och vÀlj nyhetsbrev hÀr.
đ
MYTERNA. Ăr det fler myter i bokbranschen Ă€n i andra branscher? Ja, jag tror det. Dels för att det Ă€r en spĂ€nnande bransch. Visst Ă€r boken som produkt mer spĂ€nnande Ă€n sĂ€g … stĂ€dprodukter?
Men framför allt för att de som söker sig till bokbranschen har fantasi, berÀttarförmÄga och dÀrmed Àven kraft att skapa myter. MÄnga föds ur okunskap och gissningar. NÄgon hör ett pÄstÄende som knappt Àr ett pÄstÄende, mer Àn frÄga.
Dessutom Àr mÄnga i branschen inte heltidare. Inte bara författare utan Àven mÄnga av dem som Àr inblandade i resten av kedjan i en utgivning. Det finns mÀngder av mindre förlag (och Àven bokhandlar) som Àr mer hobby Àn företagande.
Det positiva Àr passionen. Man söker sig inte till bokbranschen för att bli rik, Àven om en del utifrÄn verkar tro det. Visst kan du tjÀna stora pengar pÄ böcker, precis som man kan vinna pÄ poker, men ytterst fÄ kan faktiskt leva pÄ det. Drömmen lever lÀngre Àn intÀkterna.
Myterna dÄ? De frodas. En del rör Àgandet. DÄ och dÄ fÄr jag förklara att nej, Akademibokhandeln Àgs inte av Bonniers. DÀremot gör Adlibris det, och Bookbeat.
Kring manus florerar andra myter. Som att man mÄste vara kÀndis för att ha chans att bli utgiven pÄ traditionellt förlag. Det stÀmmer naturligtvis inte, det finns hundratals författare utgivna pÄ de stora förlagen som Àr okÀnda utanför bokbranschen. Sant Àr dock att en sjÀlvbiografi av en kÀnd person har större potential Àn motsvarande bok av en okÀnd. Det kan till och med vara vÀrt att extra resurser i redigeringen och rentav spökskrivare för att rÀdda ett svagt manus av en superstjÀrna.
En annan myt som vĂ€xt fram pĂ„ senare Ă„r: att man mĂ„ste anlita en manuscoach eller lektör för att ha en chans. Inte generellt sant. Men visst kan det öka dina chanser â förutsatt att det Ă€r ett proffs som vet vad förlagen letar efter.
SÀljer egenutgivna böcker alltid sÀmre Àn traditionellt utgivna? Nej. Men de allra flesta egenutgivna böckerna sÀljer sÀmre Àn majoriteten av de traditionellt utgivna.
Bokbranschen Ă€r speciell: ingen vet pĂ„ förhand om en bok sĂ€ljer och ifall lĂ€sarna kommer att Ă€lska den. Ăven Ă€lskade böcker kan ha för liten mĂ„lgrupp. FingertoppskĂ€nsla kĂ€nnetecknar duktiga förlĂ€ggare, men garantier finns inte. Inte ens med kĂ€ndisförfattare.
Hade du gissat att en bok med pappaskÀmt skulle sÀlja bÀttre Àn Dan Browns nya i november? Det gjorde den: Plats nr 1 pÄ mÄnadens skönlitterÀra topp 100-lista.
Betyder det att humor slÄr spÀnning? Nej. Sex av de sju mest sÄlda romanerna i november var spÀnningsromaner. Och Nobelpristagaren Krasznahorkai hade fyra böcker bland de 23 mest sÄlda pÄ samma lista. Om han inte vunnit priset hade han haft noll. Trots att böckerna hade varit precis lika bra.
I övrigt: veckorna gÄr snabbt nÀr julen nÀrmar sig.
Ha en riktigt skön andra advent pÄ söndag!
/Sölve & vÀnnerna pÄ Boktugg
PS. Jobbar du i bokbranschen?
FĂ„ koll pĂ„ bĂ„de dagens marknad och framtidens trender med Boktugg Analys â för bokproffs. LĂ€s mer hĂ€r.
EN ARTIKEL
På Spotify finns hundratusentals smakprov från ljudböcker, uppladdade som podcast-avsnitt. I beskrivningen lockar de med “full audiobook for free” på sajter som audiobookspace.com som via en affiliatelänk leder till Audiobooks.com…
Gillar du Boktugg?
đ VĂ„ra nyhetsbrev Ă€r gratis tack vare sponsorer och lĂ€sare. Bli en del av Boktugg Inspiration â vĂ€lj ditt eget pris frĂ„n 200 kr/Ă„r eller swisha hĂ€r. Tack för ditt stöd!
* sponsrade presentationer
UPPSNAPPAT
đ€ FĂRFATTARSAMTAL. Gamla synders skull av Sebastian Barry fick pris av Svenska deckarakademin för Ă rets bĂ€sta översatta kriminalroman, juryns motivering: âEn mörk och lyrisk skildring av ett djupt irlĂ€ndskt trauma.â Sebastian Barry besöker Sverige i mars, under UmeĂ„ internationella litteraturfestival 12-14 mars och pÄ Stockholms internationell författarscen 15 mars. âGemensamt för hans böcker Ă€r att de Ă€r omöjliga att lĂ€gga ifrĂ„n sig â och att de grĂ€ver djupt i den irlĂ€ndska sjĂ€len för att avtĂ€cka nĂ„got som berör varje lĂ€sande mĂ€nniskaâ, sĂ€ger HĂ„kan Bravinger, förlĂ€ggare till Sebastian Barry, i ett pressmeddelande.
đ° STIPENDIEREGN. Poeten Nils-Ă ke Hasselmark har donerat 175 000 kronor till Författarförbundet att fördela i form av stipendier till lyriska författarskap. Författarförbundet har utsett fem stipendiater som erhĂ„ller 35 000 kronor vardera: Ann Hallström, Suzanne Ibrahim, Sorin Masifi, Roger Melin och David Zimmerman. Nils-Ă ke Hasselmark debuterade med diktsamlingen Dikter över en brusten trĂ€dgĂ„rd (Norstedts, 1957).
đ PRIS. Svenska Akademien har beslutat tilldelat Nina Burton Kellgrenpriset för Ă„r 2025. Prisbeloppet Ă€r 200 000 kronor. Burton Ă€r författare, litteraturforskare och översĂ€ttare samt ledamot av sĂ„vĂ€l Samfundet De Nio som Kungliga Vetenskapsakademien. Hennes vittfamnande författarskap rör sig mellan lyrik, essĂ€istik och vetenskap och har lovprisats för sin förmĂ„ga att förena stilistisk elegans och humor med djup lĂ€rdom, skriver Akademien i ett pressmeddelande.
REKRYTERING. Daniel Kleimar blir ny marknadsansvarig för Bokförlaget Polaris. Han kommer nĂ€rmast frĂ„n rollen som Campaign & Project Manager pĂ„ Adlibris och har 25 Ă„rs erfarenhet inom bokbranschen frĂ„n en rad olika roller inom marknad och försĂ€ljning. “Efter mer eller mindre en livstid pĂ„ Ă„terförsĂ€ljarsidan sĂ„ kĂ€nns det mycket inspirerande att hoppa över staketet och kolla hur livet Ă€r pĂ„ den hĂ€r sidan om boken. Polaris har jag naturligtvis sedan lĂ€nge haft ett vĂ€ldigt gott öga till: hĂ€r finns en utgivning som Ă€r bĂ„de intressant och relevant”, sĂ€ger Daniel Kleimar i ett pressmeddelande.
đ§ TOPPLYSSNAT. Kriminal- och spĂ€nningsromaner toppar listan över november mĂ„nads mest lyssnade ljudböcker pĂ„ Storytel Sverige. Bland de tio populĂ€raste titlarna hittar vi Ă„tta deckare, en dokumentĂ€r och en roman, enligt ett pressmeddelande. Mest lyssnade Ă€r LockfĂ„geln av Jonas Moström, följd av Hellre fĂ€lla Ă€n fria av Dag Ăhrlund och Niclas Franklin. PĂ„ tredjeplatsen Ă„terfinns Lucia Ă€r död av Katarina Wennstam. Sju av tio Ă€r utgivna pĂ„ StorytelĂ€gda förlag.
FLER RUBRIKER
VĂ RA SPONSORER
Ett stort tack till alla företag och organisationer som stöttar Boktugg ekonomiskt och dÀrmed gör det möjligt för oss att driva den hÀr sajten och skicka ut detta nyhetsbrev. Bli sponsor du ocksÄ.
Vi vill alltid bli bÀttre, vad tyckte du om det hÀr nyhetsbrevet?
Tack för att du lĂ€ste …
⊠Ànda hit. Ăr du redan betalande prenumerant kan du hoppa över nedan:
Boktugg Inspiration – stödprenumeration som Ă€ven ger tillgĂ„ng till de artiklar vi vĂ€ljer att kategorisera som premium förutom Analysbrevet.
Boktugg Analys – dĂ€r gĂ„r vi pĂ„ djupet kring strategi, trender och fenomen. Analysbrevet 1-2 ggr/mĂ„nad ingĂ„r och givetvis samtliga premiumartiklar pĂ„ sajten.
Du fÄr detta nyhetsbrev för att du nÄgon gÄng anmÀlt dig som prenumerant via sajten. Boktugg anvÀnder Memberful och Mailchimp för att administrera vÄra prenumeranter.
Om du inte lĂ€ngre vill ha nĂ„got av Boktuggs nyhetsbrev blir vi sĂ„klart ledsna – men du kan sjĂ€lvklart avsluta alla utskick frĂ„n Boktugg hĂ€r.
Avs: Boktugg AB, Box 1018, 251 10 Helsingborg.
Kontakt: support@boktugg.se




























