📰 SLUTLÄST. Nyhetsbyrån Associated Press (AP) har varje vecka levererat 3-5 bokrecensioner som publicerats av lokaltidningar runtom i USA samt på AP:s webb. Men 1 september 2025 är det slut med det. “Tyvärr är intresset för bokrecensioner relativt lågt och vi kan inte längre motivera den tid det tar att planera, samordna, skriva och redigera recensioner. AP kommer att fortsätta bevaka böcker i form av artiklar”, skriver AP i ett mejl till sina recensenter. (Media Nation)
Nyhetsbyrån AP slutar recensera böcker
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage
Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).
Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,
Frida Arwen Rosesunds bok “Till min bror” handlar om den kände poeten Dan Anderssons syster Anna.
– Mitt intresse för Dan Andersson väcktes när jag hörde musikaliska tolkningar av hans dikter. Musiken, texterna och hans livsöde intresserade mig och på den vägen upptäckte jag Anna.
Senescens poesi av Lars Freij
Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,
En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson
Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.