För att stävja en “läskris” kommer Danmarks regering att ta bort momsen på böcker för att få fler medborgare att köpa dem, uppgav kulturministern på onsdagen.
Skatten på 25 procent för böcker är i dagsläget den högsta i Europa i skarp kontrast till länder som Storbritannien, där böcker är momsbefriade.
– Vi måste göra allt vi kan för att åtgärda den här läskrisen som tyvärr har spridit sig under de senaste åren, sade kulturminister Jakob Engel-Schmidt till nyhetsbyrån Ritzau och meddelade att regeringens budgetförslag kommer att föreslå att momsen på böcker tas bort.
Åtgärden beräknas kosta danska staten omkring 494 miljoner svenska kronor per år.
Aktuella erbjudanden
Aktuella erbjudanden hos Adlibris
Kampanjpriser hos Bookhero
Heta erbjudanden hos Bokus
När du handlar böcker via länkarna ovan stöttar du Boktugg med en liten kick-back. Tack.
Den senaste utbildningsrapporten från OECD väckte oro i Danmark när den visade att 24 procent av danska 15-åringar inte kan förstå en enkel text, en ökning med fyra procentenheter på tio år.
Danmarks förlagsindustri har pushat för momsreduktionen och framförde i en rapport i maj att regeringen behöver “garantera tillgång till fysiska böcker för alla danskar – både barn och vuxna”.
Boktuggs fotnot: Danmark har länge hållit fast vid principen samma momssats på allt, till skillnad från det svenska lapptäcket som i vissa fall haft olika momssats på samma produkter. Exempelvis sänktes bokmomsen till 6 procent redan 1 januari 2002, men det dröjde till 1 juni 2019 innan man sänkte momsen på digitala böcker till samma nivå. Bokbranschen i Danmark har propagerat för att böcker i alla format ska få lägre moms, men det framgår inte riktigt av i den kommunikation vi sett ifall det faktiskt blev så eller om danskarna skapat samma situation som i Sverige.
Bokbranschen år 2030 – hur ser den ut? Framtidsspaningar i Analysbrevet!
Frågan är nu ifall den svenska bokbranschen ska passa på att kräva noll procents moms på böcker i Sverige för att kunna sänka priserna utan att förstöra marginalerna? Eller om det är bättre att fokusera på stärkt litteraturstöd i olika former.