Svenskarna rensar och säljer som aldrig förr – Pokémonkort och kokböcker oväntade storsäljare på Tradera

Efter sommarens ledighet är svenskarna igång med höstrensningen, vilket märks tydligt på Tradera. Under den första veckan i augusti ökade försäljningen med 17 procent jämfört med samma period i fjol och antalet nya annonser med 25 procent.

Efter flera år av pressad privatekonomi och en sommar som tömt många plånböcker syns nu ett ovanligt stort uppsving på Sveriges största marknadsplats för second hand. Inför hösten väljer fler än tidigare att rensa hemma och sälja vidare sina saker på Tradera, och antalet nya annonser har ökat markant jämfört med samma period i fjol.

– Sensommaren blir ofta som en nystart för många då jobbet börjar, skolorna drar igång och vardagen kommer tillbaka. Många passar också på att rensa hemma och sälja vidare, och augusti är därför alltid en het månad på Tradera. Skillnaden i år är att vi ser större ökningar än tidigare, säger Sofia Hagelin, presschef på Tradera.

Tradera noterar just nu en stor ökning av annonser i kategorier som ofta ger bra betalt, som motorrelaterade prylar, verktyg, datorer och samlarsaker. Sett till försäljningsvolym hamnar Samlarbilder, Damkläder och Vinylskivor i topp på listan över de mest sålda kategorierna.

Stor tillväxt sker även inom mer nischade segment där efterfrågan vuxit sig stor. Bland försäljningsraketerna märks:

  • Pokémonkort (+77 % jämfört med augusti 2024)
  • Labubu-dockor (+43 %)
  • Kokböcker (+37 %)
  • CD-skivor (+32 %)
  • Parfymer (+16 %)

Vad gäller kokböcker är det framförallt böcker skrivna av kändiskockar som väcker stor efterfrågan.

Förutom att många väljer att köpa och sälja begagnat på grund av det ekonomiska läget, ser Tradera även en generell ökning i intresset för begagnat och återbruk.

– Allt fler inser nykonsumtionens baksidor och vill leva och konsumera mer hållbart. Det är en win-win för både plånboken och planeten, säger Sofia Hagelin.

Tips för att sälja snabbt på Tradera

  1. Satsa på varor med tydligt värde – märkeskläder, elektronik, smycken, klockor och samlarsaker.
  2. Tänk säsong: teknik inför skolstart, höstkläder, lampor och filtar.
  3. Ta bra bilder i dagsljus och skriv lockande rubriker.
  4. Använd Traderas AI-funktion som fyller i stora delar av annonsen automatiskt – då går det både snabbare och enklare att sälja.

Kategorier som säljs allra mest på Tradera

(Perioden 1-10 augusti 2025)


1. Samlarbilder

2. Damkläder

3. Vinylskivor

4. Lego

5. CD-skivor

Kategorier som trendar

(ökat mest i försäljning 1-10 aug 2025 jämfört med samma period i fjol)


1. Pokémonkort 77 %

2. Labubu 43 %

3. Kokböcker 37 %

4. CD-skivor 32 %

5. Parfymer 16 %

Pressrelease

Pressrelease

Vi publicerar utvalda pressreleaser för att kunna länka till dem i våra nyhetsbrev och notiser. Förlag och andra i bokbranschen är välkomna att skicka sina pressreleaser till tips@boktugg.se Kanske publicerar vi releasen, kanske gör vi en egen nyhet på den. Vi läser i alla fall alla inkomna nyhetstips även om vi inte kan svara på alla mejl.

tips@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.