Klas Östergren är inte George R.R. Martin: När är en ny bok en nyhet?

"Jag har skrivit en ny bok", säger författaren. Upp till medierna att bedöma ifall det är en nyhet som intresserar tillräckligt många. Foto: iStock. (Personen på bilden är varken Klas Östergren eller George R.R. Martin och har inget med artikeln att göra förutom i illustrativt syfte)

Är det en nyhet att en författare ger ut en ny bok? Om George RR Martin idag berättade att sjätte boken i serien Sagan om is och eld skulle släppas i september eller hade fått ett releasedatum 2026 vore det en världsnyhet. Men hur är det med Klas Östergren? Eller någon av alla de hundratals författare som släpper nya böcker varje månad.

Upprinnelsen till den här artikeln är en TT-nyhet från den 28 april med rubriken “Klas Östergren ger ut ny roman” som därefter publicerades i alla tidningar. Ingressen förkunnade att “Författaren Klas Östergren kommer med en ny roman i höst. Klenoden handlar om en poet som har författat en beredskaps-dikt på tröskeln till Nato-medlemskapet.”

Sorry, denna artikel är låst. Redan prenumerant? Logga in.
Du kan även låsa upp artikeln för 19 kr (och få 14 dagars access med Boktugg Mini*).

Eller välj någon av dessa prenumerationer:

* Därefter förnyas prenumerationen var 14:e dag. Avsluta när du vill eller byt till helårsalternativ.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.