ANNONS

Topplistor: De mest sålda och lyssnade böckerna i Sverige januari-mars 2020

Den mest sålda boken i volym under första kvartalet 2020 var Matilda Gustavssons Klubben. Räknat i kronor drog Sveriges Rikes lag in mest pengar under kvartalet. Bakgrundsfoto: iStock. Montage: Boktugg.

Idag släpptes för första gången kvartalstopplistorna som omfattar även prenumerationstjänsterna. De mest sålda böckerna i Sverige januari-mars 2020 räknat i antal exemplar respektive kronor.

Visst är månadstopplistorna över fysisk bokförsäljning och download av MP3/Epub intressanta, men idag när prenumerationstjänsterna står för över hälften av försäljningen på många skönlitterära titlar har vi längtat efter de totala topplistorna. De introducerades första gången som en årstopplista i den årliga rapporten. Då ledde det till en del bråk och strul för att det visade sig att ett par titlar utelämnats.

ANNONS

Men idag släpptes den första kvartalsrapporten som omfattar alla format och försäljningskanaler (nåja, det saknas en del direktförsäljning från förlag och vissa återförsäljare men majoriteten är med). Verkligt intressant är också att det finns två topplistor – för volym (exemplar) och pengar (kronor).

Verkstopplistorna jämför den sammanlagda försäljningen av ett verk i alla dess utgivna format. Det innebär att när man studerar volymtopplistan kan titlar som gått bra i prenumerationstjänster eller varit i en pocketkampanj skjuta högt upp samtidigt som de kanske inte alls ligger lika högt på penningtoppen.

”Under det första kvartalet 2020 var Matilda Gustavssons Klubben Sveriges mest sålda bok sett till volym, följd av Kaninen som så gärna ville somna av Carl-Johan Forssén Ehrlin och Testamente av Nina Wähä”, skriver Bokhandlareföreningen och Förläggareföreningen.

(Värt att notera är att Carl-Johan Forssén Ehrlins bok finns med på volym-topplistan i två versioner: med manlig respektive kvinnlig inläsare!)

Sett till kronor var den mest sålda boken Sveriges Rikes Lag 2020, följd av Förövarna av Nora Roberts och Klubben av Matilda Gustavsson. Verkstopplistorna dominerades under perioden av svenska författare och skönlitterära titlar.

Värt att notera med Sveriges Rikes lag är att den sålts nästan helt via nätbokhandel. Men det fysiska exemplaret inkluderar också lagboken som app.

Du ska också ha i bakhuvudet att denna period omfattar Bokrean vilket gett en försäljningsboost åt en del titlar från 2019. Men vi kan också se tecken på hur en ny bok av en författare samtidigt lyfter deras backlist i prenumerationstjänsterna.

Topplista jan-mar 2020: Mest sålda böckerna (volym)

Förkortningar: FB= Fysisk bokhandel, DV = Dagligvaruhandel, IoB = Internet och bokklubb, Abo = Abonnemangstjänst.

FörfattareTitelFBDVIoBAbo
1. Matilda GustavssonKlubben22,80%0,90%16,60%59,70%
2. Carl-Johan Forssén EhrlinKaninen som så gärna ville somna… (manlig uppläsare)0,00%0,00%0,00%100,00%
3. Nina WähäTestamente66,10%0,00%21,30%12,60%
4. Nora RobertsFörövarna5,10%2,80%50,80%41,30%
5. Jo NesbøKniv17,00%60,50%9,00%13,50%
6. Anna JanssonDödslistan2,10%0,80%20,70%76,40%
7. Patrik SvenssonÅlevangeliet38,40%10,10%31,90%19,60%
8. Camilla LäckbergEn bur av guld25,10%26,90%11,60%36,40%
9. David LagercrantzHon som måste dö10,60%37,30%13,30%38,80%
10. Niklas Natt och Dag179436,80%20,50%22,20%20,50%
11. Karin WahlbergDe drabbade9,30%1,10%58,10%31,50%
12. Karin SmirnoffJag for ner till bror48,90%7,00%18,00%26,20%
13. Viveca StenI hemlighet begravd18,90%42,50%8,10%30,40%
14. Maria AdolfssonMellan djävulen och havet4,80%0,30%63,60%31,30%
15. Karin SmirnoffVi for upp med mor50,50%8,20%18,70%22,60%
16. Katrine EngbergKrokodilväktaren31,30%49,70%4,50%14,50%
17. Carl-Johan Forssén EhrlinKaninen som så gärna ville somna…(kvinnlig uppläsare)0,00%0,00%0,00%100,00%
18. Mari JungstedtJag ser dig8,00%37,70%7,10%47,20%
19. Ann CleevesAlbatross1,80%0,00%91,50%6,70%
20. Mons KallentoftSe mig falla58,10%27,00%9,70%5,10%

Topplista jan-mar 2020: Mest sålda böckerna (kronor)

Förkortningar: FB= Fysisk bokhandel, DV = Dagligvaruhandel, IoB = Internet och bokklubb, Abo = Abonnemangstjänst.

FörfattareTitelFBDVIoBAbo
1. Norstedts JuridikSveriges Rikes Lag 20203,00%0,00%97,00%0,00%
2. Nora RobertsFörövarna7,10%3,60%64,30%25,10%
3. Matilda GustavssonKlubben50,60%1,60%25,00%22,90%
4. Karin WahlbergDe drabbade13,60%1,60%67,30%17,50%
5. Patrik SvenssonÅlevangeliet50,30%7,70%34,40%7,60%
6. Ann CleevesAlbatross2,50%0,00%95,40%2,10%
7. Anna JanssonDödslistan5,60%1,90%43,80%48,70%
8. Maria AdolfssonMellan djävulen och havet7,60%0,40%78,30%13,70%
9. Niklas Natt och Dag179445,00%18,10%21,70%15,20%
10. Nina WähäTestamente64,70%0,00%19,90%15,30%
11. Jo NesbøKniv23,50%48,80%8,80%18,80%
12. David LagercrantzHon som måste dö17,20%38,60%15,70%28,50%
13. Camilla LäckbergEn bur av guld36,00%26,20%13,10%24,70%
14. Lucinda RileyMånsystern: Tiggys bok42,10%6,00%43,70%8,20%
15. Hanna OlvenmarkPortionen under tian20,10%29,70%50,10%0,00%
16. Viveca StenI hemlighet begravd23,40%42,60%9,10%25,00%
17. Karin SmirnoffJag for ner till bror60,30%5,40%17,90%16,40%
18. Ulrika Davidsson66 day challenge27,90%7,20%64,80%0,00%
19. Jussi Adler-OlsenOffer 211711,60%7,50%5,40%75,50%
20. Tara WestoverAllt jag fått lära mig42,70%0,60%17,00%39,70%
Boktuggs nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad om de senaste trenderna. Vi tar dig med bakom kulisserna i bokbranschen. Kostnadsfritt.
Vi delar aldrig din epostadress med tredjepart. Avsluta när du vill.
Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email
Dela på print
Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 25 år tillbaka och författare till nio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se